Statsminister Ulf Kristersson är kritisk mot att Sverigedemokraterna öppnar för att Sverige ska kunna lämna EU.

 – Om man ens leker med tanken på en Svexit, då äventyrar man otroligt viktiga intressen i Sverige, säger han.

– Jag har verkligen respekt för EU-parlamentet men man ska samtidigt komma ihåg att det inte är parlamentet som avgör Europas framtid.

Vi som är stats- och regeringschefer vet att de enskilda ländernas inflytande i EU är extremt viktigt. Ingenting händer i EU om inte länderna är med på det.

DN 2 juni 2024

https://www.dn.se/sverige/ulf-kristersson-m-vi-kan-fa-ett-parlament-som-blir-valdigt-valdigt-stokigt/


Man måste behandla dem /parlamentet/ artigt och med respekt, annars blir det låsningar, ungefär så sade Göran Persson, som uppskattat sina möte med de andra Stats- och regeringscheferna i Det Europeiska Rådet.

https://englundmacro.blogspot.com/2011/07/maktkamp-mellan-europaparlamentet-och.html


QMV

Att ett antal regeringschefer kommer överens om något gör det inte till ett EU-beslut även om det har fattats i en lokal smyckad med EU-flaggor.

Enigheten är stor. Men ett enda land, Ungern och dess ledare Victor Orbán, är orubbligt, och har hotat att lägga in sitt veto mot både stödpengarna och Ukrainas EU-förhandlingar.

https://englundmacro.blogspot.com/2023/12/565-miljarder-kronor-till-ukraina-men.html


Calmfors: euron kan utgöra en ”försäkring” mot att lämna EU

Brandförsäkringsargumentet

https://englundmacro.blogspot.com/2024/05/calmfors-euron-kan-utgora-en-forsakring.html


Ett införande av euron är en i praktiken irreversibel process, jfr Grekland.

Då måste vi följa med på tåget mot ett federalt rike. 

Rolf Englund på Facebook 9 januari 2023

https://englundmacro.blogspot.com/2023/01/s-och-m-forbereder-statskupp.html





Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Niall Ferguson: The AI Boom Is a House of Cards, Tyler Cowen: Not so fast

Cognitive blind spots

Martin Wolf; The next crash - Why this time might not be different