Dagens Industris nya svaga argument för att Sverige bör införa euron
Med Trump behöver Sverige införa euron
Med ett mer inåtvänt USA lär EU bli en viktigare aktör, inte minst vad gäller stödet till Ukraina, men också generellt som en stark demokratisk röst i en orolig värld.
I detta EU blir det ännu mer angeläget för ett land som Sverige att ha inflytande, att kunna påverka så att unionen utvecklas åt rätt håll.
Sverige borde snarast ansöka om att gå med i eurozonen.
Våra politiker hänvisar duckande eurofrågan till resultatet i folkomröstningen 2003 och det faktum att det inte finns någon stark opinion för att införa euron.
Men det saknades ju också i frågan om natomedlemskap innan krigsutbrottet i Ukraina då svenska politiker snabbt bytte fot om allianslösheten.
Så här mer än 20 år efter folkomröstningen är det dessutom uppenbart att förutsättningarna har ändrats. Värdekedjorna ser inte ut som de gjorde i början av 2000-talet.
Ledare Frida Wallnor DI 5 mars 2024
https://www.di.se/ledare/med-trump-behover-sverige-infora-euron/
Dagens Industris svaga argument för att Sverige bör införa euron
https://englundmacro.blogspot.com/2024/02/dagens-industris-svaga-argument-for-att.html
Kommentarer