Nu är nationalekonomen Knut Wicksell aktuell igen. r* .
Hans teori styr centralbankers penningpolitik globalt.
– Han sökte sig till striden, säger Lars Jonung. Han är professor emeritus vid Lunds universitet, där även Wicksell var professor.
Friedmans idé om att styra penningmängden har övergetts av centralbankerna. Keynes syn på penningpolitiken som underordnad finanspolitiken, med full sysselsättning som mål, har inte heller segrat.
Kärnan i Wicksells analys är en skillnad mellan två räntor: låneräntan, som sätts av centralbanken, och ”den naturliga räntan”.
Så fort den naturliga räntan avviker från den bankränta som är gällande får vi ett gap som antingen ger uppgång till en kreditexpansion eller en kreditåtstramning, säger Lars Jonung.
Nu lyfter det amerikanska magasinet Fortune fram en ny tolkning av Wicksell, framförd av ekonomer på den tyska storbanken Deutsche Bank. Är tyskarna på rätt väg eller inte? Jag tror att de tänker fel, säger Lars Jonung.
Birgitta Forsberg SvD 2026-08-16
https://www.svd.se/a/Bxzyn7/radikalen-knut-wicksell-styr-varldens-rantor-hundra-ar-efter-sin-dod
Knut Wicksell kallade sin ränta för den ”naturliga räntan”. Idag kallas den för r-star
Riksbankschef Erik Thedéen har under våren faktiskt varit ute och pratat om var räntan kan ligga mer långsiktigt.
– Det långsiktiga är att styrräntan kanske ligger kring 2,5–3,0 upp till 3,5 procent
I den ekonomiska teorin är den naturliga räntan en realränta, alltså räntan minus inflationen.
Med en naturlig styrränta menar vi alltså den centralbanksränta som krävs för att hålla inflationen på målet när ekonomin varken befinner sig i låg- eller högkonjunktur för just den naturliga styrräntan.
För Sverige skulle en naturlig styrränta då bestå av den naturliga räntan plus inflation på 2 procent.
Bill Dudley: I think r* is a lot higher than the Fed recognizes.
https://englundmacro.blogspot.com/2024/06/knut-wicksell-kallade-sin-ranta-for-den.html

Kommentarer