Vem har rätt; John Maynard Keynes eller Mattias Svensson?
Inget av partierna i den regerande Tidökoalitionen gick till val på att avskaffa de finansiella ramverken och låta Sverige gå med varaktiga underskott.
Ändå är det i praktiken vad regeringen har gjort under mandatperioden. Framför allt höstens budget var så full av valfläsk att den till och med tryfferades med en tillfällig sänkning av matmomsen.
Som av en händelse just under valåret. Allt för lånade pengar.
Samtidigt har samtliga riksdagspartier beslutat att låna till försvarets etappvisa tillväxt, åtminstone under de kommande år de själva sitter vid makten. Vi lånar alltså till den statliga kärnverksamheten – och utöver det till vidlyftiga vallöften.
Regeringen menar att den statliga spenderfesten ska sätta fart på ekonomin. Men det går inte att äta sig till bättre produktivitet och fler konkurrenskraftiga företag.
Det är en lycka-till variant av en redan empiriskt motbevisad keynesianism.
Mattias Svensson SvD 16 februari 2026
https://www.svd.se/a/K8zKE6/regeringens-underskottspolitik-ar-ett-oonskat-systemskifte
Staten kan bara ge vad den tar med andra handen genom skatter.
Mattias Svensson SvD 22 september 2025
https://englundmacro.blogspot.com/2025/09/staten-kan-bara-ge-vad-den-tar-med.html
Den allvarligaste kritiken någonsin. Så beskriver Finanspolitiska rådet den rapport som publicerades i dag. Men finansminister Elisabeth Svantesson (M) tycker inte hon har gjort fel.
https://englundmacro.blogspot.com/2026/02/den-allvarligaste-kritiken-nagonsin.html
Finansminister Elisabeth Svantesson har sagt nej till höjda skatter för att finansiera försvaret.
Det är genom ökad tillväxt som Sverige ska klara upprustningen
https://englundmacro.blogspot.com/2025/03/omfattningen-av-lanefinansieringen-och.html
RE: Enligt min mening var det stora felet inte Bidens underskott utan att räntan hölls för låg för länge.


Kommentarer