Säger Miljöpartiets EU-parlamentariker Alice Bah Kuhnke
Häromveckan gav EU-parlamentet klartecken till en ny lag som ska göra det lättare att avvisa människor som inte har rätt att befinna sig inom EU.
Migranter ska kunna skickas till så kallade återvändarhubbar i länder utanför EU som dom inte har anknytning till och man ska kunna hålla personer i förvar i upp till 24 månader.
– Det var en tung dag när det här beslutet från Europaparlamentets sida röstades igenom, säger Miljöpartiets EU-parlamentariker Alice Bah Kuhnke.
När Alice Bah Kuhnke tillträdde som ny kultur- och demokratiminister 2014 valde hon att låta sig fotograferas under det broderade budskapet ”Visst behöver vi en kulturrevolution nu”.
En historisk osmaklighet som endast kan försvaras med okunskap.
De allra flesta svenskar, har en i bästa fall mycket ytlig förståelse av vad den kinesiska kulturrevolutionen som pågick mellan åren 1966 – 1976 egentligen handlade om.
RE; Xis pappa fick en strut på huvudet och Xi sändes till landet för omskolning.
Stora delar av dagens ledargarnityr har liknande erfarenheter och fruktar Rödgardister mest av allt.
Stabilitet, som Göran Persson sade.

Kommentarer