PATRIK ENGELLAU: Temperaturvariationer kan vara naturliga
Lennart Bengtsson, som är en förnuftig karl, skrev nyligen att det krävs kunskap för att gå emot tidsandan
den som trotsar tidsandan kommer inte att hyllas utan snarare stötas bort från gemenskapen som en spetälsk. De som har minst att förlora på att provocera tidsandan med fräcka gensägelser är därför sådana som redan förverkat sitt tidigare goda namn och rykte och sedan länge vant sig vid att inte bli tagna på allvar, sådana som jag till exempel.
Historielärare i min pojkskola berättade livfullt om Vinland. Vikingen Bjarni Herulfson upptäckte omkring år 1000 ett landområde väster om Grönland där han bodde. Sedan seglade Leif Eriksson till Vinland som visade sig vara Kanada
Sedan berättade historieläraren om den lilla istiden, sådär 1400 – 1800, när det var ohyggligt kallt och livet mer än någonsin måste ha varit en jämmerdal.
Bilden är hämtad från CO2-koalitionen, en organisation som enligt Wikipedia ”hävdar uppfattningar som står i konflikt med vetenskapens konsensus om klimatförändringarna och sprider felaktig information om klimatförändringarna”.
Patrik Engellau DGS 7 Juli 2023
Vad händer med klimatet? E-bok
En klimatforskares syn på jordens klimat
Bengtsson Lennart
E-BOK (EPUB) ⋅ SVENSKA ⋅ 2020
Rolf Englund: "Tidsandans kraft är stor"
Internetional Communications Rolf Englund Home Page
Kommentar av RE: Det kan ju vara så illa att båda förklaringarna är sanna.
Då har vi en kombination av naturliga och onaturliga (koldioxid) förklaringar.
Det är i så fall värre, mycket värre.
”Det är värre, mycket värre, än ni tror.”
David Wallace-Wells, författare till den bästsäljande fackboken ”Den obeboeliga planeten”.
Englund: ”Det är värre, mycket värre, än ni tror.” (englundmacro.blogspot.com)

Kommentarer