Swedbank betalar en halv miljard. Penningtvätt och terrorfinansiering, samt informationsgivning. Birgitte Bonnesen friad av HD.

Utredningarna påbörjades 2019 och har bedrivits i Sverige, Estland och USA. De har rört Swedbanks arbete med att motverka penningtvätt och terrorfinansiering, samt informationsgivning under perioden 2007–2019.  

”DFS utredning rör händelser ett årtionde tillbaka. Vi kan nu lägga den bakom oss”, säger Jens Henriksson, vd på Swedbank.

”Swedbank kan nu fullt ut fokusera på kunderna, utveckling av affären och att skapa värde för aktieägarna”, säger den tidigare statsministern Göran Persson som är styrelseordförande för Swedbank.

DI 16 juli 2026

https://www.di.se/live/swedbank-natt-uppgorelse-far-betala-en-halv-miljard/



Att den tidigare Swedbankchefen Birgitte Bonnesen mörkat har HD redan fastslagit

Nu ska Högsta domstolen avgöra om den tidigare Swedbankchefen ska sitta i fängelse för att ha mörkat bankens problem.  

https://englundmacro.blogspot.com/2026/03/att-den-tidigare-swedbankchefen.html

Birgitte Bonnesen frias av Högsta domstolen.

”Vi mottog domen med förvåning,  säger My Hedström, byråchef på Åklagarmyndigheten

https://englundmacro.blogspot.com/2026/04/21-april-birgitte-bonnesen-frias-av.html


Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Cognitive blind spots

Martin Wolf; The next crash - Why this time might not be different

27 juli. Oman. Yemen. Fallande oljepris. Wildfire threatens Bordeaux. Dance While The Music Still Goes On. Huawei.