Vetorätten, Rolf Gustavsson, Trump, Putin och Xi Jinping

Personligen kunde jag under några sommarkvällar lokalt på min perifera avkrok på Österlen, märka hur den breda allmänheten känner mycket djup oro över dagsläget. 

Trots blygsam annonsering lockade rubriken ”Trump, Putin och Europa” stor publik.  

De interna politiska motsättningarna /inom EU/ är den springande punkten. De har förstärkts efterhand under många år, men varit någorlunda hanterliga tills de globala villkoren dramatiskt börjar förändras i samspelet mellan Trump, Putin och Xi Jinping. 


Plötsligt ställs de grundläggande, existentiella frågorna kring Europas framtid på sin spets. Om den säkerhetspolitiska förmågan, om fortsatt ekonomiskt välstånd och den europeisk rösten i världens affärer.

Halvmesyrerna är tydliga i de ofullbordade delarna av den gemensamma marknaden och den gemensamma valutan. 

Självbedrägeriet är tydligast i den så kallade Lissabonprocessen (från 2000) som genom något slags märklig gruppdynamik och öppen samordning skulle göra Europa till världens ledande kunskapsbaserade ekonomi, först till 2010 sedan till 2020 – för att senare falla i glömska.

Under tiden har Europa halkat efter USA. 

Bakom halvmesyrer och självbedrägeri ligger regeringarnas strävan att försvaga och urvattna EU.

De konstitutionella och institutionella frågorna kom efter Maastricht (1991) att nonchaleras tills de så småningom begravdes i ett spektakulärt haveri (2005).

En fatal försummelse har varit oviljan/oförmågan att revidera vetorätten. 

Rolf Gustavsson SvD 4 oktober 2025

https://www.svd.se/a/QMQAoA/vad-behover-europa-for-att-undvika-ett-sammanbrott


RE: Det är vetorätten som gör samarbetet mellanstatligt. 

Om man är överens kan stater samarbeta om vad som helst.

Tar man bort vetorätten blir den självständiga staten en delstat, som en provins i ett romerskt rike.



Jag /Rolf Gustavsson /trodde att den framgångsrika ekonomiska sammanflätningen med en gemensam marknad och en gemensam valuta skulle leda till en allt starkare politisk gemenskap, precis som Jean Monnet förutspått.

Jag underskattade de centrifugala politiska krafter som på olika sätt eftersträvade att urvattna och försvaga gemenskapen. 

De är idag skrämmande tydliga, personifierade av Viktor Orbán och hans vänner. Men de har funnits hela tiden, från general de Gaulle, över Margaret Thatcher till Jacques Chirac, Göran Persson, Vláclav Klaus och Boris Johnson.

I dagens ljus kan man identifiera två strategiska brytpunkter. En som jag och många andra missbedömde var toppmötet i Maastricht i december 1991. 

Dess viktigaste resultat, EMU, blev en ofullbordad process. Nu kommer problemen oundvikligen tillbaka om och när löften om fortsatt utvidgning skall förverkligas.

Rolf Gustavsson 29 december 2024

https://englundmacro.blogspot.com/2025/01/efter-att-ha-foljt-eu-projektet-sedan.html


Tyska författningsdomstolen

All makt utgår från folket, heter det även i den tyska författningen och författningsdomstolen anser att det är det tyska folket som avses.

Domstolen slår fast att EU inte är en ”statsanalog” organisation och att EU-parlamentet inte representerar ett europeiskt statsfolk.

EU förblir ett förbund mellan självständiga demokratiska stater och EU-parlamentet företräder folken i dessa stater.

För att den fortsatta integrationen inte ska skena iväg utom kontroll för de demokratiska instanserna krävs att de ges förstärkta kontrollmöjligheter. Utan förbättrad parlamentarisk kontroll riskerar demokratin att urholkas.

Här i Sverige har vi inte detta skydd av någon författningsdomstol .

Storhetsberusade (Bildt) eller naivt välmenande (Cecilia Malmström) politiker kan i antagligen lagliga former, överläma Riket till främmande makter.

Den som överklagat i Tyskland heter von Stauffenberg, vars pappa är känd från en film nyligen...

https://englundmacro.blogspot.com/2009/07/tyska-forfattningsdomstolen-stoppar.html


A “constitutional treaty” dreamt up as the next big step in EU integration was voted down by French voters on May 29th 2005, by a 55-45% margin. On June 1st Dutch voters rejected it by an even wider one

The document had been crafted by a “convention” chaired by Valéry Giscard d’Estaing, haughty even by the standards of former French presidents.

The parallels with the birth of America were intentional

https://englundmacro.blogspot.com/2025/06/an-anniversary-precisely-nobody-in.html


Constitutional Convention (United States)

https://en.wikipedia.org/wiki/Constitutional_Convention_(United_States)


An anniversary precisely nobody in Brussels is marking; The Constitution

https://englundmacro.blogspot.com/2025/06/an-anniversary-precisely-nobody-in.html


EUs grundlag - The Constitution

http://www.nejtillemu.com/konvent2007.htm


Ynkedom i riksdagen vid grundlagsbeslut

De skamliga Ja-sägarna om Lissabon i riksdagen

https://www.nejtillemu.com/shameshame.htm


Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Pfizer in 2019 sold $20 billion of drugs in the U.S. Its federal tax bill? Zero; Ireland

My blogg short index

Things might be different this time; mitt senaste storverk